Liczenie na liczydle i liczydła

Liczydło to klasyczna pomoc w nauce arytmetyki i systemu dziesiętnego. Idealne narzędzie do rozwijania umiejętności dodawania, odejmowania i mnożenia.
Współczesny system dziesiętny
Współczesny system dziesiętny to liczby składające się z ciągu cyfr, których umiejscowienie określa rząd liczby. Mamy więc rzędy jednostek, dziesiątek, setek, tysięcy, dziesiątek tysięcy itd. itd.
Nauka arytmetyki na liczydle
Na liczydle używanym do początkowej nauki arytmetyki rzędy są przypisywane rosnąco od dołu do góry. Wygodniej jest, jeśli liczydło leży na stole, a nie stoi przed naszą pociechą. Kiedy leży, nie trzeba się martwić, że się przewróci i liczenie trzeba będzie powtarzać.
Liczydło ma najbliżej/najniżej położony rząd jednostek, a najdalej/najwyżej rząd miliardów. Rzędy liczb nie są opisane, więc liczydło może służyć do nauki mnożenia do stu bez wykorzystywania pozycyjnego zapisu liczb.
Budowa i zastosowanie koralików
Liczydło ma zazwyczaj w 10 rzędach po dziesięć koralików w czterech kolorach, rozmieszczonych tak, że tworzą one 4 ćwiartki po 25 koralików. Takie ułożenie ułatwia zorientowanie się, ile koralików zostało przesuniętych w rzędzie. Jak widać, kolory nie tylko zdobią, ale przede wszystkim pomagają w szybkiej orientacji w rozkładzie i odliczaniu koralików.
Posługując się liczydłem, dosuwamy koraliki do krawędzi liczydła lub do innego koralika. W ten sposób tworzą one zwarte grupy oddzielone odstępem.
Dodawanie i odejmowanie na liczydle
Cyfry znaczące – tj. różne od zera, są wyznaczone tylko przez koraliki znajdujące się po lewej stronie liczydła. Brak koralików po tej stronie oznacza zero w tym rzędzie.
W gruncie rzeczy, na liczydle wykonuje się tylko operacje dodawania i odejmowania.
Po zakończeniu każdej operacji dodawania lub odejmowania ciąg koralików po lewej stronie może maksymalnie liczyć dziewięć koralików. Dosunięcie kolejnego koralika do tej grupy jest tylko przejściowe i pociąga za sobą zmianę całej grupy na koralik o jeden rząd wyżej. Podobnie, gdy odsuwamy koraliki w prawo i zabraknie ich po lewej stronie, wtedy zmieniamy jeden koralik z sąsiedniego rzędu wyżej na grupę 10 koralików w rzędzie niżej, od której zaraz odejmujemy brakujące koraliki. Po zakończeniu operacji nie pozostawiamy w rzędzie 10 koralików. Przykłady graficzne można znaleźć na stronie http://www.purand.pl/pur3/liczenie.html.
Liczydła w naszym sklepie
Liczydła dostępne w naszym sklepie pozwalają na wygodną i efektywną naukę liczenia. Dzięki różnym kolorom koralików zrozumienie pozycyjnego systemu liczbowego jest prostsze, a nauka staje się bardziej atrakcyjna dla najmłodszych.
Zalety stosowania liczydła
- Ułatwia dodawanie i odejmowanie.
- Wspiera zrozumienie systemu dziesiętnego i pozycyjnego zapisu liczb.
- Rozwija umiejętność szybkiego przeliczania koralików.
- Zachęca do praktycznej nauki arytmetyki.