Wszystkie zamówienia złożone do 26 listopada - wyślemy najpóźniej 4 grudnia. Niezależnie od czasu dostawy podanego w koszyku lub na karcie produktu.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka muzyki i korzyści z niej płynące dla dzieci

2019-02-04
Nauka muzyki i korzyści z niej płynące dla dzieci

Jakie zalety płyną z rozwijania zdolności muzycznych dziecka?

Dlaczego warto zachęcać pociechy do słuchania muzyki i nauki jej tworzenia? Oto najważniejsze korzyści, które dziecko czerpie z obcowania z dźwiękami:


potężne narzędzie do nauki – nie ma na świecie dziecka, które nie lub słuchać muzyki; muzyka to uniwersalny język, z którego każdy może coś wyciągnąć dla siebie; świadczy o tym fakt, że nawet muzyka grana w języku, którego słuchacz nie rozumie, może wpływać na jego emocje i wyobraźnię;


rozwój społeczny – muzyka pozytywnie wpływa na kształtowanie doświadczenia u dziecka, ale również oddziałuje na ekspresję i zarządzanie emocjami, a także zdolność do nawiązywania pozytywnych i satysfakcjonujących relacji z innymi; muzyka jest też uniwersalnym językiem, który łączy ludzi – tworzy więź i poczucie wspólnoty; istnieją takie piosenki, które mają rzeczywisty wpływ na ciało – te, które wywołują dreszcze przebiegające wzdłuż kręgosłupa lub powodujące szybsze bicie serca, zwiększają poziom hormonu oksytocyny, związanego z uczuciem jedności i miłości względem innych;


emocjonalna stymulacja – muzyka uczy wrażliwości, daje kompetencje w zakresie rozpoznawania instrumentów, ich sekcji i tempa linii melodycznej; piosenki potrafią uspokajać, relaksować lub wręcz przeciwnie – pobudzać do działania, zwiększać poziom energii i poprawiać nastrój; są niesamowitym wehikułem przenoszącym do minionych zdarzeń i ważnych momentów w życiu; utwory stymulują określone obszary w mózgu, szczególnie system limbiczny, który rządzi emocjami i uczuciami;


korzyści dla rozwoju fizycznego – muzyka wspiera ruch, często wywołując reakcję motoryczną organizmu w postaci wybijania dłonią rytmu, kołysania się na boki lub kiwania głową; co ciekawe, nawet niemowlęta, słysząc dźwięk, reagują na niego fizycznie, na przykład kopiąc nogami lub je zginając; taniec w rytm muzyki poprawia koordynację ruchową, zwinność i równowagę, a także stymuluje mięśnie całego ciała do pracy, dając siłę; poruszanie pozytywnie wpływa również na postawę ciała;


umiejętności słuchania i poprawa zasobu słownictwa – muzyka poprawia koncentrację uwagi, a także wzbogaca słownictwo;


motywacja do działania – ulubiona muzyka może wspierać dziecko w wykonywaniu zadań, przede wszystkim prac manualnych, takich jak przygotowanie rysunku do szkoły lub posprzątania swojego pokoju; muzyka nie tylko motywuje, ale także często przyspiesza pracę;


poprawa zdolności poznawczych – dziecko, które raz wejdzie do świata muzyki, będzie chciało kontynuować swoje zainteresowania; w wielu przypadkach pasja rozwijana latami może stać się wstępem lub uzupełnieniem pracy zawodowej w dorosłym życiu; badania pokazują, że rozwój zdolności muzycznych u najmłodszych wpływa pozytywnie na umiejętności poznawcze i zachowanie sprawności intelektualnej do późnych lat życia;


nauka języków obcych – anglo- lub niemieckojęzyczne piosenki służą również do nauki języków obcych w przypadku młodszych uczniów.


Zabawki muzyczne dla dziecka – przegląd najciekawszych propozycji

W sklepach z zabawkami można znaleźć szeroki wybór akcesoriów, dzięki którym dziecko będzie mogło samodzielnie tworzyć muzykę. Jedną z ciekawszych propozycji są janczary dla dzieci. Zabawki składają się z pięciu błyszczących pierścieni i ergonomicznej rączki. Janczary są elementami polecanymi w przypadku metody Montessori, stanowiąc zabawkę sensoryczną, działającą na zmysły i poprawiającą pracę umysłu.


Drewniane kolorowe tamburyna to kolejna propozycja przeznaczona dla dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Zabawki są wykonane z drewna i metalu. Ich zadaniem jest kształtowanie słuchu i poczucia rytmu od najmłodszych lat. Nauka obsługi tamburyna jest prosta, a samo ich używanie dostarcza wielu chwil radości.
Innym ciekawym instrumentem jest ksylofon dla dzieci Mozart. Został on wykonany z drewna i metalu, przybierając elegancką i stylową formę. Kto wie, może taki prezent będzie wstępem do muzycznej edukacji pociechy?


Kolorowy bębenek dla dzieci to kolejna propozycja zabawki muzycznej, która wspiera rozwój emocjonalny i behawioralny pociechy. Utrzymana w radosnej i nieco cyrkowej kolorystyce zachęca do aktywności na polu dźwiękowym. Może być świetnym gadżetem do spędzania czasu z młodszym rodzeństwem lub zabawą w gronie rówieśników. Bębenek rozwija poczucie rytmu i rozwija poczucie słuchu.




Zabawki idealne do twórczego spędzania wolnego czasu

W świat pełen dźwięków przenoszą także marakasy drewniane – biedronki. Te proste instrumenty są przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia. Mogą wspomagać metodę Montessori i rozwijać ekspresję muzyczną już od wczesnego dzieciństwa.


Wśród ciekawszych instrumentów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym znajduje się harmonijka ustna na sznureczku. Ta prosta zabawka uczy naśladownictwa dźwięków i zasłyszanych melodii. Umili wiele chwil spędzonych na szkolnych przerwach, ale również w czasie wolnym.


Fantastycznym pomysłem na rozwijający prezent jest też zimbalon. W skrócie mówiąc, są to cymbałki dla dzieci, dzięki którym pociecha ćwiczy poczucie rytmu i dopasowywania dźwięków do siebie. Taki sprzęt będzie podstawą do weekendowych koncertów odbywających się w zaciszu własnego domu. Dostarczy wiele radości dziecku i nie mniej satysfakcji jego rodzicom.




Zabawki muzyczne i prawdziwe instrumenty dla dzieci

Wstępem do znacznie bogatszego świata dźwięków jest pianino dla dziecka. Elegancki czarny kolor do złudzenia przypomina prawdziwe fortepiany, na których występują mistrzowie konkursów chopinowskich. Dziecko, szkoląc warsztat, będzie mogło wcielać się w postać wybitnego muzyka, pełnego ekspresji i wyrazu.


Równie ciekawym instrumentem - zabawką są plastikowe skrzypce dla dzieci, które do złudzenia przypominają prawdziwy instrument. Ciemnobrązowa głęboka barwa i smyczek w zestawie zachęcają do pierwszych samodzielnych prób grania. Radość i satysfakcja z uzyskania pierwszych dźwięków na pewno będzie ogromna.


Dużą fascynację wśród najmłodszych wzbudza zestaw muzyczny Bum bum rurki. Kolorowe rurki różnej długości, składające się z zestawu diatonicznego, stanowią świetną bazę do zajęć rytmicznych w grupie przedszkolnej, ale także do samodzielnego odkrywania dźwięków w zaciszu własnego domu. Atrakcyjna forma przyciąga i na długo utrzymuje dziecięcą uwagę.




Moc ekspresji i siła dźwięku, czyli dlaczego warto kupić dziecku perkusję

Rodzice, którzy poszukują dla swoich energetycznych pociech atrakcyjnego instrumentu muzycznego, powinni zwrócić uwagę na perkusję dla dzieci. Zestaw muzyczny, składający się z perkusji, stołka i pałeczek, pozwala spożytkować nadmiar energii w twórczy i wartościowy sposób.
Gra na perkusji uczy poczucia rytmu, zachęca do tańca i zakładania pierwszych podwórkowych zespołów z przyjaciółmi. Daje wiele radości i satysfakcji, uczy współdziałania z innymi, wokalistą, basistą i gitarzystą, a także jest świetnym pretekstem do częstszych spotkań z kolegami i koleżankami. Wokół perkusji i muzyki łatwo zbudować zgraną społeczność lubiących się osób, które będą dla siebie wsparciem nie tylko podczas odkrywania nowych światów dźwiękowych.


W kategorii instrumentów perkusyjnych dla dzieci interesującą propozycją jest również cabasa. Składa się ona z drewnianego trzonka i metalowych łańcuchów. Tego typu zabawka świetnie wpisuje się w model kształcenia metodą Montessori.
Dzięki niej dziecko wyzwala swoje pokłady twórcze, uczy się poczucia rytmu i harmonii dźwięku. Pociecha otrzymuje wsparcie w swojej spontanicznej aktywności. Cabasa jest dobrym instrumentem do wspólnego muzykowania w gronie rodziny, rodzeństwa i przyjaciół. Wspiera ona również dziecięcą motorykę, czyniąc ruchy bardziej precyzyjnymi. Ten prosty sprzęt stymuluje dziecięcą kreatywność, ale przede wszystkim daje dużo radości i szczęścia.




Pierwsze instrumenty dla dzieci – gdy nauka łączy się z zabawą

Aby nie zniechęcić małego człowieka do nauki gry na instrumencie, warto wprowadzać go do świata dźwięków stopniowo i łagodnie. Pierwsze przyjemne bodźce, w których więcej będzie rozrywki i zabawy niż prawdziwej nauki muzyki, popłyną z akcesoriów takich jak gwizdek gliniany – ptaszek czy róg wikinga do zabawy. Pierwszy z nich ma typowo regionalny charakter i jest wytwarzany przez rzemieślnika.
Tą prostą zabawką dawniej również bawiły się dzieci, wydając z siebie odgłosy dźwiękonaśladowcze. Z kolei róg wikinga to element, który pozwala łatwiej zainscenizować historyczną scenkę i wczuć się w groźnego wikinga przemierzającego wody zimnej Północy. Tego typu pierwszy instrument dla dziecka jest świetną bazą do nauki nie tylko muzyki, ale również zdobywania wiedzy historycznej.


Jeżeli interesują Cię proste instrumenty dla dzieci, zaopatrz swoją pociechę w drewnianą kołatkę. Ta prosta w obsłudze zabawka wydaje z siebie charakterystyczny głośny dźwięk. Instrument wyzwala z dziecka pozytywną energię, rozwijając umiejętności muzyczne i rytmiczne




Odgrywanie ról artystów scenicznych – pierwsze występy z udziałem publiczności

Pierwsze nieśmiałe próby dziecięcego koncertowania odgrywają się zwykle w zaciszu domu, wśród publiczności złożonej z domowników. Warto ułatwić dziecku odgrywanie ról gwiazdy poprzez zakup specjalnego statywu do mikrofonu, utrzymanego w modnej stylistyce znanej z bajki „Kraina lodu”. Dzięki niemu, dziecko będzie mogło wczuć się w sytuację wokalisty, a także nauczy się poruszać po wyobrażonej scenie.
Być może również oswoi swój strach i nieśmiałość przed występami publicznymi na tyle, że zapragnie występować już przed prawdziwą publiką w przedszkolu, szkole i w lokalnym centrum kultury. Nawyki i właściwości psychiczne wypracowane w dzieciństwie będą procentować potem w całym dorosłym życiu pociechy.


Jak walczyć ze słomianym zapałem u dziecka rozpoczynającego naukę gry?

Co zrobić, żeby dziecko – po okresie krótkiej fascynacji – nie wyrzuciło instrumentu w kąt? Do tego jest przede wszystkim potrzebne odpowiednie podejście zarówno nauczyciela muzyki, jak również rodzica. Pierwsze doświadczenia muzyczne powinny kojarzyć się dziecku przyjemnie – z zabawą, czasem odprężenia i relaksu. Dzieci uczą się najefektywniej, gdy przy okazji świetnie się bawią. Wsparciem w rozwoju twórczej kreatywności jest metoda Montessori.


W pierwszym okresie nauki gry najlepiej nabyć zabawki muzyczne, gdyż dziecko – przechodząc z czasem na prawdziwe drewniane instrumenty – nie odczuwa presji i poczucia przymusu, ale sięga po nie mimochodem.
Wraz z upływem czasu warto wprowadzić do harmonogramu dnia dziecka pewność systematyczność w nauce gry na instrumencie. Wówczas pociecha łatwiej wyrobi w sobie nawyk regularnych ćwiczeń i wewnętrznej motywacji. Będzie mogła również w ten sposób sama wyznaczać sobie cele.
W dążeniu do realizacji marzeń zdecydowanie przyda się konsekwencja i nastawienie na realizację wcześniej obranego celu. Gdy dziecko będzie starsze, łatwiej pogodzi większą liczbę szkolnych obowiązków z rozwojem umiejętności w zakresie gry na wybranym instrumencie. Będzie też zdecydowanie lepiej zorganizowane pod względem zarządzania czasem w porównaniu do dzieci, które nie miały dodatkowych zajęć.


W jaki sposób muzyka wpływa na dziecko?

Psychologowie kliniczni i socjologowie kultury wyznają ideę, że słuchanie muzyki, w szczególności muzyki klasycznej, poprawia inteligencję. Choć dowody w tym zakresie nie są dość jasne, z całą pewnością można stwierdzić, że rozwijanie w najmłodszych pasji i miłości do dźwięków wpływa pozytywnie na stymulację mózgu i rozwój zdolności pośrednich, takich jak poczucie rytmu, wrażliwość artystyczna czy zmysł harmonii.
Badania wykazały, że słuchanie muzyki poprawia wykonywanie niektórych rodzajów zadań umysłowych, między innymi rozumowanie przestrzenno-czasowe, przejawiające się na przykład podczas układania puzzli.


Wśród specjalistów z zakresu dziecięcego rozwoju popularny jest też pogląd, że sposób uczenia się w jednym obszarze może prowadzić do poprawy nauki w innych obszarach. Przykładowo, nauka gry na skrzypcach może pozytywnie wpłynąć na naukę pisowni u dzieci, a także rozwijać zdolności matematyczne.


Przekonanie, że słuchanie i granie muzyki uczyni dzieci bardziej inteligentnymi jest częstym powodem, dla którego niektórzy rodzice w naturalny sposób zachęcają swoje dzieci do nauki gry na instrumencie. Bez wątpienia trening muzyczny może wpływać na rozwój mózgu, dając poprawę w zakresie umiejętności motorycznych, behawioralnych, poznawczych i ogólnej inteligencji służącej rozwiązywaniu problemów.


Udowodniono, że dzieci, które uczęszczają na lekcje muzyki, mają większą świadomość swoich celów i poczucia mocy sprawczej w porównaniu do rówieśników, które nie biorą udziału w zajęciach.


Dlaczego jeszcze warto rozwijać muzykalność u dziecka?

Muzyka jest również przepustką do świata komunikacji niewerbalnej i uniwersalnym językiem, za pomocą którego można porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Występy muzyczne otwierają drogę nie tylko do podróżowania, lecz także do nawiązywania rozmaitych kontaktów towarzyskich i zawodowych. Muzyka wpływa na życie na wielu jego płaszczyznach. Edukacja muzyczna na wczesnym etapie rozwoju dziecka wpływa również pozytywnie na umiejętność pracy zespołowej. Umuzykalnione dziecko wychowywane w muzycznej rodzinie czerpie dużą przyjemność ze wspólnego śpiewania i grania, będących naturalnym elementem codziennych doświadczeń.


Ponadto, muzyka pomaga harmonijnie pracować ciału i umysłowi. Stanowi świetne wsparcie w przygotowaniu szkolnym, zarówno na płaszczyźnie intelektualnej, społecznej, emocjonalnej, jak również językowej i motorycznej.


Polecane

pixel