Sortery jako zabawki sprzyjające rozwojowi
Sortery jako zabawki sprzyjające rozwojowi
Wczesne zadbanie o rozwój dziecka to najlepsze, co można dla malucha zrobić. Oczywiście nie chodzi tu na wysyłanie rocznego dziecka na kursy językowe, lecz o zapewnienie mu wsparcia rozwojowego na dostosowanym poziomie. Sortery, niepozorne zabawki, mogą znaczyć więcej, niż Ci się wydaje.
Czym są sortery?
Podział dostępnych sorterów
Sklepy oferują obecnie mnóstwo różnego rodzaju sorterów, chociaż w dalszym ciągu można wskazać podstawowy podział tych zabawek na:
• sortery drewniane
• sortery plastikowe
• sortery dźwiękowe
• sortery pluszowe
Pluszowe zabawki mogą być szczególnie dobre dla dzieci, których koordynacja ruchowa dopiero się wykształca. Miękka konstrukcja nie dopuści do powstania przypadkowych siniaków albo zadrapań. Rozbudowane sortery z pozostałych materiałów lepiej sprawdzą się u bardziej doświadczonych malców. Sortery przyciągają dziecięcą uwagę nie tylko ruchomymi elementami, ale także kolorami, kształtami otworów oraz efektami dźwiękowymi, w zaawansowanych wersjach. Poza klockami dopasowuje się w nich klocek i dźwięk, co może utrudniać sprawę.
Jaki sorter wybrać?
Jedną z głównych zalet sorterów, poza sprzyjaniu rozwojowi, jest możliwość dostosowania zabawki do wieku dziecka. Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że już 3-4 miesięczne dzieci mogą być zainteresowane sorterami. Dla nich najlepsze będą wspomniane już pluszowe modele, posiadające jednocześnie duże otwory. Maluchy do pół doku nie mają jeszcze na tyle precyzyjnych ruchów palców, żeby dopasowywanie mniejszych elementów było dla nich proste. Jest raczej frustrujące. Wielu rodziców z doświadczenia poleca dla najmłodszych dzieci sortery z otworami u góry, zamiast z boku. Okazuje się, że dla półrocznych dzieci różnorodność miejsc z otworami jest za trudna. Wraz z kolejnymi miesiącami życia dziecka i postępującym rozwojem sortery można zmieniać na bardziej skomplikowane, z innych materiałów. Obecnie sortery nie są tylko kostką z otworami, najnowsze modele to m.in. autobusy, budki telefoniczne, budynki z otworami. To nie tylko atrakcja, ale także nauka, ponieważ dziecko uczy się z sorterami logicznego myślenia, rozbudowuje koncentracje i wspiera procesy poznawcze.