Szachy wielkich wikingów
Szachy wielkich wikingów
Gry planszowe popularne były już w czasach wczesnego średniowiecza, a w niektórych zakątkach świata - nawet w starożytności. Dostarczały rozrywki zarówno dzieciom, jak i osobom sporo starszym. Zainteresowaniem cieszyły się nawet wśród wojowników, którzy zdawali sobie sprawę, że o wygranej walce nie zawsze decyduje siła mięśni, a dużo ważniejsza jest perfekcyjnie opracowana strategia. Zasadę tę znali również skandynawscy wikingowie, z którymi kojarzona jest niezwykle angażująca gra o nazwie KUBB, znana także jako ,,Szachy wielkich wikingów”.
Nie jest Ci ona znana? Czytaj dalej, by dowiedzieć się na czym polega zabawa, jaki jest jej przebieg oraz, jakie korzyści może przynieść Twojemu dziecku.
Czym jest gra KUBB i skąd pochodzi?
KUBB, czyli ,,Szachy wielkich wikingów”, to gra zręcznościowa, która może być wykorzystywana zarówno do zabawy w domu, jak i w plenerze. Można w nią grać w zasadzie na dowolnym podłożu - trawie, piasku, czy nawet śniegu. Najważniejsze jest jednak to, aby powierzchnia, na jakiej odbywa się zabawa była w miarę płaska, ponieważ w przeciwnym razie jej przebieg będzie mocno utrudniony. Celem gry jest mianowicie przewrócenie drewnianych klocków ustawionych przez drużynę przeciwną, za pomocą rzucanych w nie pałeczek.
W skład zestawu do gry KUBB wchodzi szereg drewnianych elementów. Należą do nich: król, kubb’y (czyli klocki), pałki (kijki), słupki graniczne. Istotnym elementem gry jest również linia bazowa, która wyznacza obszar do dyspozycji każdej z drużyn.
Szachy wielkich wikingów wywodzą się ze Szwecji, a kojarzone są z rozmaitymi grami planszowymi jeszcze z czasów średniowiecza. Już sama nazwa tej gry, która w języku staronordyckim brzmiała Hnefatafl, oznaczała stół królewski, co od samego początku miało oznaczać nawiązanie do planszy, na której toczy się rozgrywka. Zabawa ta szybko stała się jednym z ulubionych źródeł rozrywki dla wojowników z północy. Choć KUBB kojarzone jest z walecznymi wikingami ze Skandynawii, to należy wspomnieć, iż najstarsze korzenie posiada w dawnych grach rzymskich.
Warto zaznaczyć, że ,,Szachy wielkich wikingów” to gra adresowana nie tylko do dzieci. Dostarcza masę rozrywki i jest naprawdę pochłaniająca, przez co cieszy się sporym zainteresowaniem również wśród starszego grona odbiorców. KUBB idealnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi. Jest to bowiem świetny sposób, by pomóc maluchom rozwinąć strategiczne myślenie, celność czy koordynację ruchową, a dodatkowo pozwoli zaangażować wszystkich członków rodziny do wspólnej zabawy, przynosząc wszystkim jeszcze więcej radości.
Jak grać w KUBB?
Można pokusić się o stwierdzenie, że ,,Szachy wielkich wikingów” to gra łącząca w sobie elementy kręgli, tradycyjnych szachów oraz rzutów podkową. Jakie są zatem zasady tej zabawy?
W grze uczestniczą dwie drużyny, w skład których wchodzi od 2 do 6 członków. Na samym początku trzeba przygotować miejsce rozgrywki. W tym celu należy wyznaczyć pole w kształcie prostokąta o wymiarach od 4x6 do 5x10 metrów, używając w tym celu czterech drewnianych palików. Kijki te wyznaczają linie bazowe, przy których ustawiają się obie drużyny - są to dwa krótsze boki prostokąta. Członkowie obu zespołów ustawiają swoje figury (klocki) przy własnej linii bazowej. W ten sposób przygotowany jest cały obszar do rozgrywki. Teraz możemy przejść do przebiegu gry.
Warto wspomnieć, że chociaż oba zespoły walczą o zwycięstwo, to jednak dla każdego z nich będzie ono oznaczało coś innego. Na początku rozgrywki jedna z drużyn otrzymuje figurę króla. To właśnie ten zespół będzie miał za zadanie obronić go przed przeciwnikiem, a zrobi to tylko wówczas, gdy jako pierwszy strąci wszystkie jego klocki. Drużyna bez króla będzie natomiast walczyć o to, by obalić tę figurę w szeregu zespołu przeciwnego. Musi jednak dodatkowo uważać, ponieważ jeśli przewróci króla przed wywróceniem wszystkich pozostałych klocków przeciwnika, wówczas to on odniesie zwycięstwo
Kolejną istotną kwestią jest technika rzutu. Nie jest dozwolone wykonywanie ich zza głowy oraz robienie tak zwanego „młynka”. Rzuty wykonywane w celu strącenia figur przeciwnika można wykonywać z dowolnego miejsca na całej długości linii bazowej, jednak pamiętać należy, by były one kierowane od dołu
Na początku gry jedna z drużyn otrzymuje 6 kijków, którymi wykonuje 6 rzutów w kierunku figur przeciwnika. Jeśli uda się jej przewrócić klocki po przeciwnej stronie pola walki, to są one przerzucane na stronę tej drużyny i ustawiane w miejscu, w którym upadły. W przypadku, gdy znajdą się poza obszarem gry należy spróbować przerzucić je ponownie, ale w momencie kolejnego niepowodzenia, drużyna która wykonywała rzuty kijkami może ustawić je tam, gdzie chce (najczęściej tak, by utrudnić przeciwnikom ich strącenie). Pamiętać należy natomiast, że klocki nie mogą być ustawione bliżej niż na odległość równą długości jednego kijka od innych figur. Strącone klocki może przerzucać jedna osoba z zespołu.
Teraz przychodzi czas na rzuty drugiego zespołu. Jego członkowie również wykonują 6 rzutów. Najpierw muszą jednak przewrócić wszystkie klocki, które poprzednio ,,oddali” przeciwnikowi. Dopiero, gdy zdołają to zrobić mogą starać się strącić pozostałe figury. Jeśli jednak próba zakończy się niepowodzeń, to pierwsza z drużyn może stanąć w tej samej linii, na której stoi ocalały klocek i z tego miejsca wykonywać rzuty w następnej kolejce.
Po zakończonej kolejce uczestnicy powtarzają kolejne czynności, zgodnie z omówionymi zasadami, aż do momentu strącenia wszystkich figur przez którąś z drużyn.
Jakie umiejętności rozwija gra Szachy wielkich wikingów?
Opisana gra ma za zadanie wspierać spontaniczną, a zarazem twórczą aktywność dziecka. Pomaga mu w:
- rozwijaniu długotrwałej koncentracji,
- wiary we własne siły,
- umiejętności pracy zespołowej.
Poza tym zabawa ta wpływa na budowanie cierpliwości i wytrwałości maluchów, uczy uważnej obserwacji i przestrzegania przyjętych reguł. KUBB jako gra zręcznościowa pomaga również dzieciom rozwijać strategiczne myślenie, trenować celność oraz ćwiczyć koordynację ruchową.
Zapoznaj się z ofertą gier Szachy wielkich wikingów dostępnymi w Epinokio i podaruj rozwijający prezent swojemu maluchowi!