Zabawki logiczne
Szukasz atrakcyjnego zajęcia, które niezależnie od wieku Twojego malucha przyciągnie i skupi jego uwagę? Przychodząc z pomocą, proponujemy szereg zabawek logicznych - układanek, łamigłówek, gier i klocków - które z pewnością okażą się angażujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz pomogą stymulować młode umysły.
W tym artykule chcemy przedstawić Ci różne rodzaje zabawek logicznych dla dzieci w różnym wieku, ale też pokazać czy i w jaki sposób mogą one wpłynąć na rozwój twojego malucha.
Czym są zabawki logiczne?
Wszelkiego rodzaju układanki, łamigłówki czy gry logiczne to zabawki mające na celu wspomóc rozwój procesów poznawczych u dzieci. Służą one pobudzaniu aktywności umysłowej już od najmłodszych lat - uczą logicznego myślenia, poprawiają pamięć i koncentrację oraz pomagają doskonalić zdolności manualne maluchów.
Warto wspomnieć, że zabawki logiczne mogą przybierać rozmaite formy. W grupie tej znajdziesz m.in. wspomniane już wcześniej układanki, klocki czy gry. Przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku i, choć celem każdej z tych zabawek jest wsparcie rozwoju umysłowego dzieciaków, to jednak ze względu na specyfikę w różny sposób wpływają na poszczególne obszary funkcjonowania maluchów.
Które zabawki logiczne warto wybrać?
W sklepach znaleźć można całą masę zabawek logicznych i stale pojawia się ich coraz więcej. Jednak, czy każda z nich sprawdzi się w przypadku wszystkich dzieci? I jak wybrać tę najbardziej odpowiednią? Oto kilka przykładów:
Tangram i inne układanki
Tangram to układanka geometryczna składająca się z 7 prostych figur - 2 dużych trójkątów, 1 średniego trójkąta, 2 małych trójkątów, 1 kwadratu, 1 równoległoboku. W przypadku tej łamigłówki dziecko ma za zadanie ułożyć z wymienionych elementów określony kształt. Tangram dość mocno rozwija umiejętności manualne maluchów i pobudza ich kreatywność. Pomaga także dzieciom w utrzymaniu długotrwałej koncentracji i kształtowaniu umiejętności postrzegania przestrzennego. Ten rodzaj zabawek logicznych dostępny jest w różnych formatach, które charakteryzuje m.in. odmienny stopień trudności. Dlatego też poszczególne warianty przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Wieloma układankami tangram mogą bawić się już dzieci od 4-tego roku życia.
Do wyboru jest też wiele innych układanek, które mogą równie mocno zaangażować Twojego malucha do zabawy, stymulując jednocześnie jego umysł. Są to chociażby drewniane lub kamienne klocki do układania, rozwijające szybkość myślenia, koncentrację i umiejętność łączenia faktów.
Gry planszowe Mastermind
Gry planszowe to świetny sposób na zabawę dla dzieciaków. Zwłaszcza, że do większości z nich potrzeba większej liczby osób, a jak wiadomo zabawa w grupie w przypadku dzieci sprawdza się wyjątkowo dobrze. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju gry mogą również wspomagać rozwój umysłowy już od najmłodszych lat. Dlatego postarajmy się jak najczęściej wybierać te z nich, które nie tylko dostarczają maluchom atrakcji, ale niosą też korzyści dla funkcjonowania ich umysłów.
Jednym z przykładów logicznych gier planszowych jest Mastermind. Polega ona na jak najszybszym odkryciu kodu przeciwnika. Dzięki tej zabawie Twoja pociecha zyska okazję do doskonalenia zdolności matematycznych i logicznego myślenia, a zarazem poćwiczy pamięć i koncentrację.
Wyjątkową zaletą Mastermind jest brak granic wiekowych. Zwykle jest ona proponowana dzieciom powyżej 7-ego roku życia, ale te w młodszym wieku również mogą spróbować tutaj swoich sił. Należy jednak wówczas w większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo zabawy.
Szachy i warcaby
Kolejnym rodzajem gier planszowych, o których warto wspomnieć, kiedy poruszamy temat zabawek logicznych, są szachy oraz warcaby. O tych grach z pewnością słyszała większość z nas, ale czy wiesz, jakie korzyści niosą one dla Twojego dziecka?
Oprócz dobrej zabawy, pomogą one maluchom rozwinąć zdolność długotrwałej koncentracji, a także wpłyną na kształtowanie umiejętności myślenia strategicznego. Choć może się wydawać, że tego rodzaju gry sprawdzą się tylko u starszych dzieci, to jednak coraz częściej pojawiają się te dedykowane również dla maluchów w młodszym wieku. Znajdziesz więc zarówno takie przeznaczone dla dzieci od 5 czy 6 roku życia, jak i te, którymi mogą cieszyć się już maluchy w wieku 3 lat.
Kubb
KUBB, czyli Szachy wielkich wikingów, to w zasadzie gra zręcznościowa, która jest jednocześnie świetną zabawą logiczną, wpływającą na funkcje umysłowe Twojej pociechy. Ma za zadanie wspierać twórczą aktywność dzieci, ale pomaga im również w rozwijaniu długotrwałej koncentracji oraz umiejętności pracy zespołowej. Zabawa ta wpływa ponadto na budowaniu cierpliwości i wytrwałości maluchów, uczy ich uważnej obserwacji oraz przestrzegania przyjętych reguł. KUBB wspiera również u dzieci kształtowanie strategicznego myślenie, celność oraz koordynację ruchową.
Wybierz odpowiednią zabawkę logiczną dla swojego dziecka
Czym zatem kierować się przy wyborze zabawki logicznej dla swojego dziecka? Oto kilka istotnych kwestii:
- wiek dziecka,
- stopień trudności zabawki,
- prostota i przejrzystość reguły zabawy,
- jakość wykonania zabawki.
Jednym z najważniejszych kryteriów jest z pewnością wiek malucha i odpowiednie dopasowanie stopnia trudności do jego możliwości. Zwróć również uwagę na jakość wykonania. Zabawki logiczne mają służyć naprawdę intensywnej dziecięcej aktywności, więc warto wybierać te, które są wytrzymałe.
Dokonując wyboru układanek czy gier logicznych dobrze jest również zwrócić uwagę na reguły zabawy. Niech rozrywka opiera się na przejrzystych zasadach, których zrozumienie nie sprawi dziecku trudności. W przeciwnym razie może się ono szybko zniechęcić do zabawy, a wtedy nie ma również szans na jej pozytywne efekty.
Widzisz więc, że wybór zabawek logicznych jest naprawdę spory. Przemyśl dobrze swoje zakupy i podaruj swojemu maluchowi układankę lub grę, która będzie w pełni odpowiadać jego potrzebom i możliwościom. Tylko w taki sposób osiągniesz zamierzony efekt i wspomożesz rozwój umysłowy Twojej pociechy.