Jak drewniane zabawki pomagają wzrokowcom, słuchowcom i kinestykom
- Dlaczego zabawki drewniane ?
- Jak kupować zabawki drewniane
- Rodzaje zabawek drewnianych
- Zalety i wady zabawek drewnianych
- Producenci zabawek z drewna
- Historia zabawek drewnianych
- Jak nauczyć dziecko by sprzątało po sobie zabawki
- Jak samemu zrobić zabawkę z drewna ?
- Za co cenimy drewniane zabawki ?
- Zabawki drewniane w edukacji wczesnoszkolnej
- Drewniane zabawki pomagają w rozwijaniu zdolności poznawczych dziecka
- Jak drewniane zabawki pomagają wzrokowcom, słuchowcom i kinestykom
- Zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem zabawek
- Czym dla dziecka jest zabawka drewniana
- Drewniane zabawki manipulacyjno-badawcze
- Zabawy dla dzieci
- Przykłady zabawek odpowiednich dla każdego wieku
- 9 lat na rynku
JAK DREWNIANE ZABAWKI POMAGAJĄ WZROKOWCOM, SŁUCHOWCOM I KINESTETYKOM
Dorośli odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu doświadczeń zmysłowych dziecka. Świadomość preferowanego stylu poznawczego, dobór odpowiednich zabawek, także drewnianych, dostarczą mu ulubionych bodźców, ale co ważniejsze, wzmocnią jego słabe punkty. Uwierz, właściwy dobór zabawek drewnianych może zdziałać cuda.
Odpowiedni wybór zabaw dla dziecka ma sprawić, że zostaną pobudzone wszystkie obszary poznania u dziecka: słuch, wzrok i ruch. Sugeruj swojemu dziecku zabawki polisensoryczne jak np. drewniane zabawki – kostki edukacyjne, interaktywne książeczki, centrum aktywności.
Przede wszystkim jednak bądź kreatywny, cierpliwy i elastyczny, pozwól swojemu dziecku na znalezienie jego własnego tempa pracy i rozwoju.
WZROKOWCY
Wzrokowcy mają silnie rozwinięty zmysł obserwacyjny, doskonałą koordynację oko – ręka, które są potrzebne gdy dziecko zaczyna czytać i pisać.
Aby rozwijać ich zdolności wzrokowe należy zawieszać nad łóżeczkiem kolorowe girlandy, gdy dziecko jest większe można podarować mu drewnianą zabawkę – sorter, kolorowe koła, które układają się w piramidę; drewniane, koniecznie kolorowe, klocki; czy wszelkiego rodzaju popychajki, drewniane zabawki na sznurku z ruchomymi elementami.
Kształcenie zdolności wzrokowych u SŁUCHOWCÓW to wyzwanie. Pomoże tu lusterko mieniące się kolorami, które będzie przyciągać uwagę dziecka, weź zestaw pacynek i postaraj się przyciągać nimi uwagę Twojej pociechy za każdym razem nazywając pojawiającą się postać lub zwierzątko; baw się z maluchem w „a kuku”, wszystkie dzieci to uwielbiają; podaruj mu drewnianą zabawkę – węża z wielu elementów, które można układać w różny sposób i wreszcie – spraw mu zestaw drewnianych klocków dla najmłodszych.
A jak kształcić zdolności wzrokowe u KINESTETYKÓW? Kinestetycy uwielbiają być w ruchu więc zabieraj swoje dziecko na spacer w nosidełku, najlepiej trzymaj malucha z przodu w ten sposób możesz go zaintrygować grą świateł, sprawdzają się też przytulanki, które zaczynają się świecić w chwili przytulania; fantastyczne są „bączki”, interaktywne zabawki ze światełkami oraz drewniane grzechotki.
SŁUCHOWCY
Zdolności słuchowe idą w parze z nabywaniem zdolności społecznych, mowy i słownictwa.
Słuchowcom prawdziwą radość sprawiają wszystkie zabawki wydające dźwięki: dzwonki, drewniane grzechotki, płaczące lalki i piszczące pociągi. Aby rozwijać naturalne skłonności słuchowca wystarczy dużo do niego mówić, śpiewać, opowiadać modulując głos. Sprawdzają się grające szafy i przedmioty wydające dźwięki.
WZROKOWCOM, w rozwijaniu zdolności słuchowych pomogą puzzle, które wydają dźwięki w momencie znalezienia odpowiedniego puzzla w przeznaczonym dla niego miejscu; wszelkie zabawki odtwarzające odgłosy zwierząt będą zachętą dla Twojego malucha do podejmowania dalszych wysiłków. Kup dziecku pozytywkę, lub miękki młotek, który po uderzeniu świeci lub wydaje dźwięki. Spraw w końcu Twojemu dziecku drewnianą kuchnię, z której wydobywają się dźwięki pieczenia, smażenia i gotowania oraz inne odgłosy.
Kinestetykowi będzie łatwiej rozwijać zdolności słuchowe jeśli będziemy śpiewać mu kołysząc maleństwo; masuj swojemu dziecku małżowiny uszne, to pobudzi punkty akupunkturowe i uszy dziecka wypełnią się energią; zapewnij mu kostkę lub stolik edukacyjny, który uczy liczb, kolorów, piosenek; możesz podarować mu drewniany, wielofunkcyjny jeździk, który również spełnia te wymagania; albo po prostu spraw maluchowi kaczkę na sznurku do pociągania, która podczas wędrówek po podłodze drepcze i kwacze.
KINESTEYCY
Dzieci szybkie, zręczne, z dobrym zmysłem równowagi są uwielbiane przez rówieśników.
Kinesetycy to dzieci w ruchu, aby w pełni wykorzystać ich potencjał naucz się masażu i często masuj swoje dziecko, to je uspokoi i jednocześnie doda energii do dalszych igraszek. Zapewniaj maluchowi maksymalny kontakt fizyczny, trzymaj go blisko przy sobie, kinestetycy to uwielbiają; obdaruj go miękkimi przytulankami; przygotuj matę do pierwszej gimnastyki maleństwa, zadbaj aby miało w zasięgu ręki, i nogi, wiszące kółka, dzwonki, coś do szarpania i kopania; kup swojemu dziecku huśtawkę - będzie zachwycone; albo drewnianą zabawkę – przebijankę.
Kształcenie zdolności ruchowych u dzieci WZROKOWCÓW zapewnienie dziecku feerii barw, przyda się duża, bajecznie kolorowa piłka, drewniane garnki z drewnianymi owocami oraz ryżem, kaszą, tak aby dziecko mogło przekładać wszystko co znajdzie z jednego naczynia do drugiego; drewniany chodzik pomoże nie tylko w nauce chodzenia ale może też spełniać funkcje edukacyjne; kup dziecku nakręcana rybkę do kąpieli, gdy dziecko pociągnie za sznurek będzie z zainteresowaniem obserwowało jak mknie ona po wodzie.
U SŁUCHOWCÓW kształcenie zdolności ruchowych polega na nagradzaniu wszelkich jego wysiłków ruchowych; postaraj się wozić swoje dziecko nie tylko w wózku ale również w wagoniku na placu zabaw, podczas przejażdżki opowiadaj mu o tu co widzicie; połóż na podłodze poduszkę i pozwól maluchowi staczać się na podłogę i wdrapywać się na poduchę; świecący i grający chodzik wynagrodzi dziecku postawienie pierwszych kroków.
Pamiętaj, że wszystkie Twoje wysiłki będą widoczne dopiero po pewnym czasie.