Zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem zabawek
- Dlaczego zabawki drewniane ?
- Jak kupować zabawki drewniane
- Rodzaje zabawek drewnianych
- Zalety i wady zabawek drewnianych
- Producenci zabawek z drewna
- Historia zabawek drewnianych
- Jak nauczyć dziecko by sprzątało po sobie zabawki
- Jak samemu zrobić zabawkę z drewna ?
- Za co cenimy drewniane zabawki ?
- Zabawki drewniane w edukacji wczesnoszkolnej
- Drewniane zabawki pomagają w rozwijaniu zdolności poznawczych dziecka
- Jak drewniane zabawki pomagają wzrokowcom, słuchowcom i kinestykom
- Zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem zabawek
- Czym dla dziecka jest zabawka drewniana
- Drewniane zabawki manipulacyjno-badawcze
- Zabawy dla dzieci
- Przykłady zabawek odpowiednich dla każdego wieku
- 9 lat na rynku
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
Zainteresowania naszych dzieci zmieniają się tak często, że czasami trudno nam się zorientować czy to co aktualnie lubią robić jest czymś nowym czy nie. Wchodząc do pokoju naszego dziecka możemy natknąć się na baletki obok toczka do konnej jazdy, albo hokejówki obok drewnianych klocków. Pozwólmy dzieciom na poszukiwania, nawet jeśli wiemy, że słuchowcowi wkrótce znudzi się zbieranie znaczków, czy kolekcjonowanie kart ze znanymi postaciami pozwólmy mu na eksperymentowanie. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i naszych finansowych możliwości. Spróbujmy też nie okazywać rozczarowania jeśli akurat nasza pociecha nie wybierze takich zajęć pozalekcyjnych o jakich Ty zawsze dla niej marzyłaś. Nie zmuszaj do pójścia w ślady babci, wujka, oddasz dziecku największą przysługę jeśli bezwarunkowo zaakceptujesz jego wybory. Jeśli się znudzi lub zniechęci trudno, pozwól mu zrezygnować. Dzieci mają prawo do dobrej zabawy w wolnym czasie i do częstej zmiany zdania, bo kiedy będą je zmieniać jeśli nie w dzieciństwie?
Naturalnie może się zdarzyć, że Twoje dziecko nie wie jak spędzić wolny czas i po prostu się nudzi, wtedy Ty możesz mu zasugerować takie zajęcia, które będą odpowiednie dla jego stylu poznawczego: kinestetyka, słuchowca lub wzrokowca.
Dzieci ze skłonnościami do nauki wzrokowej zazwyczaj odznaczają się niezwykłą zręcznością drobnych mięśni, uwielbiają oni tworzyć i organizować atrakcyjne wystawy, dlatego polubią zabawki drewniane, których bogactwo stwarza wręcz nieprawdopodobne możliwości. Wzrokowcy uwielbiają składać modele, rysować, malować, fotografować i majsterkować
Słuchowcy, z definicji doskonali partnerzy do rozmowy, czują się swobodnie w otoczeniu rówieśników i dorosłych. Większość słuchowców emanuje pewnością siebie wynikającą z częstych sukcesów społecznych. Odpowiednie dla nich hobby to kółko teatralne, kręgle, jazda na rolkach, harcerstwo.
Kinestetycy kochają świeże powietrze i ruch, dlatego odpowiednie dla nich będą zajęcia angażujące całe ich ciało: aerobik, jazda na rowerze, sztuki walki, harcerstwo, piłka ręczna.
Do sposobów spędzania wolnego czasu należy zaliczyć także odrabianie zadania domowego, jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w osiągnięciu lepszych wyników w nauce zorganizuj mu miejsce do odrabiania lekcji odpowiednie do jego stylu poznawczego. Pamiętaj o tym , że wzrokowcy lubią porządek, co znacznie ułatwia i usprawnia uczenie się, dlatego możesz kupić dziecku różnokolorowe zakreślacze, które pomogą mu w zapamiętywaniu, albo kolorowe, może drewniane zakładki, dzięki którym łatwiej odnajdzie teksty do nauczenia czy powtórzenia. Nie sprzątaj na biurku wzrokowca, zazwyczaj nawet pozorny bałagan ma ład, w którym Twoje dziecko odnajduje się z łatwością, wszelkie zmiany mogą wywołać u niego frustrację. Zachęć dziecko do stosowania fiszek, zakup mu kolorowe, drewniane pudełka, w których będzie mógł segregować fiszki z poszczególnych przedmiotów. Słuchowcy niestety nie posiadają naturalnych zdolności do dostrzegania swoich błędów, zwłaszcza ortograficznych, zachęcaj dziecko do czytania na głos i powtarzania ważnych informacji, puść muzykę w tle, pod warunkiem, że nie będzie ona zbyt agresywna, możesz też zachęcić słuchowca do nagrywania swoich powtarzanych lekcji na dyktafon, będzie miało radość z zabawy a przy okazji utrwali wiedzę. Najtrudniej jest okiełznać kinestetyka, często dzieci z takim właśnie stylem poznawczym bojkotują wysiłki swoich rodziców, dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Dla takiego dziecka miejsce do pracy należy zorganizować możliwie najdalej od rodzinnego zgiełku, dobrze byłoby robić mu listę rzeczy, na atrakcyjnej tablicy drewnianej i zachęcać je do częstego sprawdzania, czy kolejne pozycje z listy zostały wykreślone. Kinestetycy mają niesamowite zdolności gubienia zeszytów, podręczników, łamania kredek i ołówków, jednak jakkolwiek będziesz sfrustrowany staraj się nie okazywać zniechęcenia, znajdź inny sposób, taki, który pozwoli Twojemu żywiołowemu dziecku lepiej zapamiętać omawiany materiał.
Powodzenia!